Episcopia Slatinei și Romanaților

Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti ‘Astăzi S-a născut Hristos’

Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti ‘Astăzi S-a născut Hristos’

  • 12/12/2008

Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor româneşti „Astăzi S-a născut Hristos”

obicei3

Primăria Municipiului Slatina, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt, Episcopia Slatinei, Şcoala Generală „Sf. Constantin Brâncoveanu” – Slatina şi Liceul cu program Sportiv Slatina organizează luni, 15 decembrie 2008, începând cu orele 16.00, FESTIVALUL OBICEIURILOR ŞI TRADIŢIILOR ROMÂNEŞTI „ASTĂZI S-A NĂSCUT HRISTOS”, festival ajuns deja la ediţia a V-a.

Participă: Asociaţia Studenţilor Creştin-Ortodocşi Români din Slatina; Liceul cu program Sportiv-Slatina, Şcoala Generală „Sf. Constantin Brâncoveanu”, Colegiul Naţional „Radu Greceanu”, Corul „Sfântul Constantin Brîncoveanu” al Episcopiei Slatinei, Colegiul Naţional „Ion Minulescu”, Căminul Cultural Vădăstriţa, Căminul Cultural Morunglav, Localitatea Negreni-Olt, Şcoala Generală Negreni-Olt, Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” din Drăgăneşti.

Colaboratori ai festivalului sunt: Inspectoratul Şcolar Judeţean, Casa Corpului Didactic şi Colegiul Naţional „Ion Minulescu”.

Locul de desfăşurare este Amfiteatrul din incinta Colegiului Naţional „Ion Minulescu”, intrarea fiind liberă.

foto: maramures tour