Episcopia Slatinei și Romanaților

Fiţi sfinţi, că Eu, Domnul, sunt sfânt!

Fiţi sfinţi, că Eu, Domnul, sunt sfânt!

  • 17/06/2009

Fiţi sfinţi, că Eu, Domnul, sunt sfânt!

Duminică – 14 iunie, când Biserica Ortodoxă Universală îşi cinsteşte toţi sfinţii, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala „Sf. Gheorghe” – Ionaşcu din Slatina, hirotonind întru preot pe Diac. Bogdan Peptuşel, pe seama Mânăstirii Strehareţi din Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre sfinţi şi dobândirea sfinţeniei, îndemnându-i astfel la sfinţire, potrivit exemplului celor ce au bineplăcut lui Dumnezeu.

„[…] Dragii mei, v-am arătat până acum şase categorii de sfinţi: apostoli, prooroci sau învăţători, mărturisitori, mucenici, ierarhi sau clerici şi cuvioşi. Toţi aceştia, însă, par poate prea îndepărtaţi de viaţa noastră cotidiană, astfel încât să li se poată părea unora sfinţenia o vocaţie prea specială pentru noi, prea exterioară sau prea rezervată doar anumitor persoane, în timp ce Dumnezeu ne adresează tuturor îndemnul: Fiţi sfinţi, că Eu, Domnul, sunt sfânt! (Lev. 11, 45). Aşadar, când a zis Fiţi Sfinţi!, nu s-a adresat doar ucenicilor Săi, ci tuturor, pentru că sfinţenia este o vocaţie a dumneavoastră a fiecăruia, indiferent de neam, de rasă, de pregătirea intelectuală, de poziţia socială sau de munca fiecăruia; cu toţii suntem chemaţi la sfinţenie.”

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a săvârşit şi cununia tinerilor Mădălin Marian Vărzaru, Inspector Administrativ Bisericesc în cadrul Episcopiei, şi Margareta Ciuvică.

33 14 24 44