Episcopia Slatinei și Romanaților

Formare de voluntari pentru organizarea taberelor

  • 18/03/2024

FORMARE DE VOLUNTARI PENTRU ORGANIZAREA TABERELOR

Episcopia Severinului și Strehaiei a fost gazda celor aproximativ 80 de preoți, profesori și tineri din Mitropolia Olteniei, prezenți la cursul destinat formării voluntarilor din tabere. Printre aceștia s-au aflat și 12 tineri din echipa de tineret a Asociației Kinonia, însoțiți de Pr. Sandu Constantin și Pr. Bușe Claudiu.

Întâlnirea a debutat cu o slujbă de Te Deum, săvârșită de către un sobor de preoți format din reprezentanții celor cinci eparhii participante, în prezența Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

Cursul a fost susținut de o echipă de formatori din Episcopia Caransebeșului și a conținut elemente teoretice și practice despre cele șase ateliere propuse pentru taberele din sate:

  • Educație pentru viață
  • Dezvoltare personală
  • Comunicare și teambuilding
  • Duhovnicesc
  • Jocuri și Seri tematice
  • Creații artisitice

Activitățile au fost prezentate mai întâi printr-un „târg al atelierelor”, iar apoi prin sesiunile de instruire și mentorat pe grupe mici, facilitându-se, astfel, cunoașterea elementelor practice și a metodelor de interacțiune cu copiii beneficiari ai taberelor din această vară.

Finalul celor trei zile de formare a reunit toți participanții la Palatul Cultural „Theodor Costescu” din municipiul Drobeta Turnu Severin, acolo unde au fost formulate concluziile celor trei zile de lucru.