Episcopia Slatinei și Romanaților

Hramul Catedralei Episcopale din Deva

Hramul Catedralei Episcopale din Deva

  • 10/12/2012

Catedrala Episcopală din Deva a devenit neîncăpătoare pentru credincioşii care au dorit să îl cinstească pe Sfântul Ierarh Nicolae. Începute încă din ajunul sărbătorii, manifestările dedicate hramului Catedralei Episcopale au continuat în dimineaţa praznicului cu slujba Utreniei şi cu Liturghia arhierească.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Laurenţiu − Arhiepiscop al Sibiului şi Mitropolit al Ardealului, Înaltpreasfinţitul Irineu − Arhiepiscop al Alba Iuliei, Înaltpreasfinţitul Arhiepiscop Ioan al Covasnei şi Harghitei, Preasfinţitul Lucian − Episcop al Caransebeşului, Preasfinţitul Nicodim − Episcop al Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian − Episcop al Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie − Episcop al Devei şi Hunedoarei şi Preasfinţitul Andrei Făgărăşanul − Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului.

La finalul slujbei, ÎPS Laurenţiu a acordat distincţia „Crucea Şaguniană” celor care au sprijinit în ultimii ani atât Mitropolia Ardealului, cât şi Episcopia Devei şi Hunedoarei: „Am săvârşit Sfânta Liturghie împreună cu majoritatea ierarhilor Mitropoliei Ardealului şi cu alţi ierarhi din împrejurimi. Piatra de temelie pentru Catedrala Episcopală din Deva a fost pusă chiar de Sfântul Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei. Când am aflat acest lucru am rămas impresionat, pentru că prin lucrarea lui Dumnezeu s-au împlinit toate. Dacă la Deva a aşezat piatra de temelie şi n-a putut începe zidirea, iată că acum acest lăcaş de cult este catedrala unei episcopii nou-înfiinţate, care s-a dezvoltat deosebit de mult şi care face parte din buchetul eparhiilor Patriarhiei Române şi al Mitropoliei Ardealului”, a spus ÎPS Mitropolit Laurenţiu.

Manifestările au continuat pe parcursul întregii zile, cu concerte de colinde, susţinute de către mai multe coruri şi grupuri vocale.