Episcopia Slatinei și Romanaților

Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la Mănăstirea Clocociov

Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la Mănăstirea Clocociov

  • 16/09/2019

Sâmbătă, 14 septembrie, când Biserica Ortodoxă prăznuiește Înălțarea Sfintei Cruci, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie Mănăstirea Clocociov din Slatina.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a arătat felul cum a luat ființă această sărbătoare, în urma aflării la Ierusalim a Sfintei Cruci de către Sfânta Elena, mama împăratului Constantin cel Mare, explicând apoi și cuvintele Mântuitorului Hristos referitoare la purtarea „crucii” – Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie (Mt. 16, 24): „Cel care dorește să trăiască potrivit învățăturii lui Hristos trebuie să înțeleagă că viața nu este numai bucurie, ci și efort, corvoadă uneori, ascultare, disciplină, renunțare la sine, pentru a da voie lui Hristos să trăiască înlăuntrul nostru. Asta înseamnă să se lepede omul de sine. Ce înseamnă să-și ia crucea și să-I urmeze lui Hristos? Înseamnă să-și asume cu bărbăție creștinească viața aceasta așa cum este ea, cu bucuriile, dar și cu durerile și neajunsurile ei; cu clipele frumoase, dar și cu cele mai puțin frumoase. Aceasta înseamnă să fii al lui Hristos! Cine vrea să fie al nimănui n-are decât să-și trăiască viața la întâmplare!… Dar, față de unul ca acesta, Dumnezeu nu va mai putea fi la fel de răbdător, bun, milostiv, pentru că și iubirea Lui este mărginită. Știți care sunt marginile iubirii lui Dumnezeu? Este dreptatea! El este bun, iubitor, răbdător și îngăduitor, însă până la dreptate…”.