Episcopia Slatinei și Romanaților

Inaugurarea Catedralei Episcopale la Praznicul Naşterii Domnului

  • 30/12/2013

Miercuri, 25 decembrie, la dumnezeiescul praznic al Naşterii Domnului, Preasfinţitul Episcop Sebastian, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din Slatina, astfel inaugurându-se slujbele în acest sfânt lăcaş de închinare, a cărui construcţie a început în anul 1994. Cu acest prilej a fost hirotonit diacon tânărul teolog Octavian Capleru şi preot Diac. George-Marius Popa, pe seama Parohiei Osica de Sus II.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a dat citire Scrisorii Pastorale la Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos.

La Catedrala Episcopală slujbele se vor oficia zilnic, astfel: Sfânta Liturghie (de la ora 800) şi Vecernia (de la ora 1600).