Episcopia Slatinei și Romanaților

Întâlnire pentru pregătirea personalului didactic şi a preoţilor în vederea combaterii desfrâului şi avortului

Întâlnire pentru pregătirea personalului didactic şi a preoţilor în vederea combaterii desfrâului şi avortului

  • 11/05/2010

Luni 10 mai, la Centrul Eparhial din Mun. Slatina, a avut loc o întâlnire a reprezentanţilor Fundaţiei „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Constanţa cu profesori de religie din jud. Olt, preoţi, studenţi (membri ai A.S.C.O.R. – Slatina) şi membri ai asociaţiei Pro Vita” – Slatina. Întâlnirea a fost precedată de proiectarea filmului “Robia sexualităţii” (In your face), care expune problema desfrâului în societate. Apoi, din partea fundaţiei „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Constanţa, a luat cuvântul D-l Leonard Vâncu care a arătat care sunt mijloacele legale de combatere a desfrâului şi a avortului. La final cei prezenţi au putut adresa diverse întrebări invitaţilor.

Întâlnirea vine atât în ajutorul membrilor asociaţiilor ortodoxe, cât şi a personalului didactic şi a preoţilor care se confruntă din ce în ce mai des cu astfel de cazuri în şcoli şi în parohii, pregătindu-i astfel ca să poate desfăşura pe mai departe campanii de conştientizare a tinerilor asupra efectelor nefaste ale desfrâului şi avortului în societate.