Întrunirea Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

• 26/02/2024

Întrunirea Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

Luni, 26 Februarie 2024, la Biserica Sfântul Lazăr din municipiul Slatina, a avut loc şedinţa anuală a Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, organ deliberativ care are în componenţa sa 30 de membri: 10 clerici şi 20 de mireni din judeţul Olt, împărţiţi pe cinci Comisii de lucru permanente:
      • Administrativ-Bisericească;
      • Culturală și Educaţională;
      • Economică, Bugetară şi Patrimonială;
      • Social-Filantropică şi
      • Organizatorică, Juridică şi de Validare.
Şedinţa a debutat la ora 800, odată cu oficierea Sfintei Liturghii în prezenţa membrilor Adunării Eparhiale. După apelul nominal, s-a purces la prezentarea dării de seamă anuale privind activitatea Episcopiei pe anul 2023, aceasta fiind împărţită în șapte părți, potrivit celor șapte sectoare de activitate, și s-au purtat apoi discuţii pe seama rapoartelor prezentate. La sfârşit, rapoartele au fost semnate de către membrii celor cinci comisii, întrunirea finalizându-se cu o agapă frăţească.

Astfel, au prezentat activitatea Episcopiei Slatinei și Romanaților, pentru anul 2023, părinții consilieri:

• Pr. Daniel-Marius DOBRE – Sectoarele ADMINISTRATIV şi BUNURI
  • Pr. Lucian Gheorghe DUCĂ – Sectorul CONSTRUCȚII
  • Pr. Mădălin Marian VĂRZARU – Sectorul ECONOMIC
  • Protos. Nicolae BĂLĂŞOIU – Sectorul CULTURAL
  • Pr. Constantin ALDEA – Sectorul SOCIAL-FILANTROPIC
  • Pr. Constantin Nicolae SANDU – Sectorul MISIONAR-CATEHETIC
    •

Adunarea Eparhială se întrunește în ședință anuală de lucru, în primul trimestru al anului, iar în ședințe extraordinare, ori de câte ori este nevoie, pentru a analiza dările de seamă anuale ale fiecărui sector al Episcopiei şi pentru a-i fi aduse la cunoștință proiectele care se vor desfăşura în cursul anului. Adunarea Eparhială se compune din reprezentanții aleși ai clerului și ai credincioșilor, în proporție de o treime clerici și două treimi mireni, cu o viață morală și religioasă demnă de un creștin, care au candidat cu binecuvântarea ierarhului locului. Adunarea eparhială este statutar constituită cu prezența a două treimi din membrii săi și hotărăște valabil cu votul a jumătate plus unu din numărul membrilor prezenți.

Preşedintele Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor este Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN.

Dintre atribuțiile Adunării Eparhiale, consemnate în Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române (art. 92), reținem că:
  • susține interesele și drepturile Bisericii și ale Eparhiei;
  • susține instituțiile și așezămintele culturale, social-filantropice și economice ale Eparhiei;
  • aprobă înființarea, desființarea și delimitarea teritorială a protopopiatelor, la propunerea Consiliului eparhial;
  • aprobă raportul general anual întocmit de Consiliul Eparhial și hotărăște măsuri pentru o bună desfășurare a activităților Eparhiei;
  • aprobă contul de execuție bugetară și bilanțul financiar-contabil al Eparhiei, al instituțiilor și fundațiilor sale, precum și măsuri pentru asigurarea bunurilor bisericești;
  • aprobă bugetul general al Eparhiei, al instituțiilor și fundațiilor eparhiale și
  • hotărăște cu privire la modul de administrare a bunurilor Eparhiei, precum și ale instituțiilor și fundațiilor eparhiale.