Episcopia Slatinei și Romanaților

Întrunirea Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

  • 25/01/2012

Joi 26 ianuarie, la Complexul hotelier „PRESIDENT” (fost Complex Stejaru, situat pe drumul E70, între localităţile Jitaru şi Negreni), va avea loc, începând cu orele 1000, Şedinţa anuală a Adunării Eparhiale.

Aceasta va fi precedată de slujba de Te Deum, oficiată de către PS Părinte Sebastian, în prezenţa membrilor Adunării.

Amintim că Adunarea Eparhială este organul eparhial deliberativ, ce are în componenţă 30 de membri (10 clerici şi 20 mireni) din judeţul Olt, împărţiţi pe 5 comisii: administrativ-bisericească; cultural-educaţională; economică, bugetară şi patrimonială; social-filantropică şi organizatorică; juridică şi de validare.

Adunarea Eparhială analizează rapoartele de activitate anuale ale fiecărui sector al Episcopiei şi aprobă proiectele ce urmează a se desfăşura în continuare.

Lista membrilor Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor – AICI

Şedinţa de constituire a Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor pentru mandatul 2010-2014 – AICI.