Episcopia Slatinei și Romanaților

Întrunirea Consiliului Eparhial

Întrunirea Consiliului Eparhial

  • 20/07/2012

Joi, 19 iulie, la Centrul Eparhial a avut loc, sub preşedinţia PS Episcop Sebastian,  şedinţa Consiliului Eparhial al Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, la care au participat, în afara membrilor de drept, şi părinţii protoierei ai celor patru protopopiate din cuprinsul Eparhiei.

În cadrul şedinţei, membrii Consiliului au luat act de programul manifestării din 16 august a.c., dedicată Ocrotitorului Eparhiei – Sf. Constantin Brâncoveanu şi intitulată „Istorie, cultură şi creştinism la Acidava, Rusidava şi pe Valea Olteţului”, care se va desfăşura în oraşul Balş, precum şi de ultimele acţiuni întreprinse la Catedrala Episcopală.

***

Consiliul Eparhial este organism executiv al Episcopiei, având în competenţă diverse probleme bisericeşti din cuprinsul Eparhiei. El este compus din nouă membri (trei clerici şi şase mireni).