Întrunirea Consiliului Eparhial

• 24/02/2010

Marţi 23 februarie, la sediul Centrului Eparhial din Slatina a avut loc, sub preşedinţia PS Episcop Sebastian, şedinţa Consiliului Eparhial, la care au participat, în afara membrilor de drept, şi părinţii protoierei ai celor patru protopopiate din cuprinsul Eparhiei.

Consiliul Eparhial este organism executiv al Episcopiei, având în competenţă diverse probleme bisericeşti din cuprinsul Eparhiei. El este compus din nouă membri (trei clerici şi şase mireni).

În cadrul şedinţei, membrii Consiliului au luat act de calendarul desfăşurării alegerilor membrilor clerici şi mireni în Adunarea Eparhială, aprobând în acest sens cele zece circumscripţii electorale cu centrele corespunzătoare, precum şi preşedinţii acestora. Data alegerii membrilor va fi 15 aprilie, centrele de votare fiind următoarele:

Protoieria Slatina I (3 colegii electorale)

1. Profa, biserica parohială – preşedinte Pr. Constantin Nicolae
  2. Negreni, Parohia Negreni 2 – preşedinte Pr. Gheorghe Odă
  3. Slatina, biserica Sfânta Treime” – preşedinte Pr. Protoiereu Marian Mazilu

Protoieria Slatina II (3 colegii electorale)

1. Valea lui Alb, biserica parohială – preşedinte Pr. Pompiliu Bălcescu
  2. Balş, Parohia “Sf. Apostoli Petru şi Pavel” – preşedinte Pr. Constantin Armăşelu
  3. Slatina, Catedrala “Sf. Gheorghe – Ionaşcu” – preşedinte Pr. Protoiereu Nicolae Nicolăescu

Protoieria Caracal (2 colegii electorale)

1. Drăgăneşti, Parohia Drăgăneştii de Jos – preşedinte Pr. Gheorghe Lală
  2. Caracal, Parohia Sf. Nicolae – preşedinte Pr. Protoiereu Marin Răducan