Episcopia Slatinei și Romanaților

Lansarea revistei „Memoria Oltului”

  • 22/03/2012

Miercuri 21 martie, la sala de festivităţi a Muzeului Judeţean Olt, a avut loc lansarea primului număr editorial al recent-înfiinţatei asociaţii culturale „Memoria Oltului”, fondată de către Dl Prof. Ion. D. Tâlvănoiu. Revista, intitulată tot  „Memoria Oltului”, reuneşte, în peste 50 de pagini, articole de natură istorică şi pune în lumină chipurile diverselor personalităţi oltene şi romanaţene, inclusiv feţe bisericeşti. Ea se adresează în special tinerilor, dar şi oamenilor de cultură interesaţi.

Din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, la eveniment au participat Pr. Cons. Ionel Daniel  Rădoi – care a susţinut o alocuţiune – şi Dl Cons. Dan Camen.

Mai multe informaţii despre această asociaţie culturală găsiţi pe site-ul www.memoriaoltului.ro