Episcopia Slatinei și Romanaților

Lecție interactivă privind igiena dentară pentru copiii Centrului de zi al Episcopiei

Lecție interactivă privind igiena dentară pentru copiii Centrului de zi al Episcopiei

  • 28/05/2021

Lecție interactivă privind igiena dentară pentru copiii Centrului de zi al Episcopiei

Miercuri, 27 mai 2021, copiii de la Centrul de zi al Episcopiei au participat la o lecție interactivă de sănătate orală, activitate realizată în colaborare cu profesorii de religie de la Școala Constantin Brâncoveanu (Prof. Mirela LUȚU) și Colegiul Nicolae Titulescu din Slatina (Prof. Ștefania GEAMĂNU).

Invitatul de onoare, Dna Dr. Adriana PĂGILĂ, medic stomatolog, i-a captivat foarte ușor pe copii, vorbindu-le despre igiena dentară și sfătuindu-i cum să-și mențină sănătatea și să prevină infecțiile.

Copiii au învățat cum să prevină formarea cariilor prin limitarea consumului de dulciuri și prin perierea dinților de două ori pe zi, dimineața și seara.

La finalul acestei activități, invitații noștri au oferit copiilor pachete cu produse de igienă orală.