Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în biserica Parohiei Greci

Liturghie arhierească în biserica Parohiei Greci

  • 18/04/2013

Duminică, 14 aprilie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Greci din Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică referitoare la vindecarea fiului lunatic: „Din evanghelia de astăzi învăţăm să ne rugăm şi să aşteptăm. Să avem răbdare şi să nu ne grăbim, „judecându-L” pe Dumnezeu şi condamnându-L că nu răspunde imediat rugăciunii noastre. Poate că o va face mâine, sau poimâine, sau mai târziu, ori poate niciodată (dacă am cerut ceea ce nu se cuvenea). Să căutăm să avem în tot timpul gândul nostru îndreptat către Dumnezeu. Este şi aceasta o „rugăciune” – să ne raportăm tot timpul la El – iată modalităţi de a sta totdeauna în comunicare şi comuniune cu Dumnezeu”.