Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în biserica Parohiei Pietriş, com. Baldovineşti

Liturghie arhierească în biserica Parohiei Pietriş, com. Baldovineşti

  • 28/03/2013

În ziua de 24 martie, la Duminica Ortodoxiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în Parohia „Intrarea Maicii Domnului în Biserică”, Pietriş, com. Baldovineşti, hirotonind preot pe diac. Ionel Irimescu, pe seama Mănăstirii Căluiu.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a dat citire pastoralei Sfântului Sinod, cu ocazia Duminicii Ortodoxiei − ziua „onomastică” a Bisericii Dreptslăvitoare −, în care s-a subliniat tot parcursul istoric al oficializării şi statornicirii cultului icoanelor. Totodată, precum este obiceiul în prima duminică a Postului Mare, s-a făcut apel către toţi credincioşii la solidaritatea cu cei aflaţi în nevoi, prin colectarea fondului central-misionar.