Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în biserica Parohiei Potelu

Liturghie arhierească în biserica Parohiei Potelu

  • 08/01/2013

Joi, 27 decembrie, de sărbătoarea Sfântului Mucenic şi Arhidiacon Ştefan, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Potelu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa sfântului, subliniind că „Arhidiaconul Ştefan a fost întâiul mucenic care şi-a dat viaţa pentru Hristos. El a înţeles să-şi dea viaţa şi să-şi verse sângele pentru Cel Răstignit şi Înviat, pe care-L iubea atât de mult. Ei bine, noi nu mai suntem chemaţi astăzi să ne mărturisim credinţa sub sabie, să ni se verse sângele şi să fim omorâţi pentru Hristos, căci societatea în care trăim acum nu ne mai cere asta, dar la Sfânta Liturghie, prin fiecare ectenie, ni se atrage atenţia că suntem datori ca «pe noi înşine şi unii pe alţii şi toată viaţa noastră lui Hristos-Dumnezeu să o dăm». Nu prin vărsare de sânge, ci prin recunoştinţă, preţuire şi mulţumire, pe care să le aducem neîncetat lui Dumnezeu pentru toate darurile ce se revarsă asupra noastră. Să învăţăm de la Sfântul Ştefan cum să ne dăm viaţa pentru Dumnezeu; nu pierzându-o, ci încredinţându-o Lui, slujindu-i Lui şi iubind pe Dumnezeu şi pe aproapele, după modelul Întâiului Mucenic, care s-a rugat pentru cei ce aruncau cu pietre asupra lui”.