Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Buta, la hramul bisericii parohiale

Liturghie arhierească în Parohia Buta, la hramul bisericii parohiale

  • 18/08/2015

Sâmbătă, 15 august, în ziua prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Buta din loc. Crâmpoia.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor, Preasfinţia Sa a vorbit despre viaţa, adormirea şi prohodirea Maicii Domnului, făcând referire şi la felul cinstirii ei în Biserica Ortodoxă, aşa cum Însuşi Mântuitorul a cinstit-o înaintea oamenilor. De asemenea, a amintit faptul că la nunta din Cana Galileii, atunci când în Sfânta Scriptură Maica Domnului apare alături de Fiul ei, aceasta a lăsat oamenilor spre învăţătură cele mai înalte cuvinte, rostite în cea mai deplină smerenie: “Faceţi tot ceea ce vă va spune El” (In. 2,5).