Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în parohia caracaleană „Toți sfinții”

  • 28/06/2019

Duminică, 23 iunie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Toți sfinții” din Caracal.

La finalul Sfintei Liturghii, în cuvânt de învățătură, Preasfinția Sa a explicat de ce Duminica întâi după Rusalii este numită a Tuturor sfinților: „Astăzi se face prăznuirea tuturor Sfinților la un loc, atât a celor cunoscuți și pe care îi cinstim și separat și nominal, cât și a tuturor celor neștiuți. Sfințenia este o vocație a tuturor oamenilor, indiferent de rasă, de neam, de pregătirea intelectuală, de poziția socială, ori de activitatea pe care o desfășoară fiecare în societate. Cu toții suntem chemați la sfințenie. Sfințenia nu este rezervată, așadar, doar anumitor categorii de oameni, ci tuturor deopotrivă. Nu mai există popor ales; a fost în Vechiul Testament, și s-a arătat incapabil să-L recunoască și să-L primească pe Mesia Hristos, trimis special să împlinească Legea (Mt. 5, 17). Nu mai există neam ales, rasă privilegiată ori categorie de oameni preferată de Dumnezeu. Cu toții suntem preferați, căci tuturor ne-a adresat cuvintele: Fiți sfinți, pentru că Eu sunt Sfânt! (1 Pt. 1, 16). Toți putem ajunge sfinți dacă ne facem datoria, dacă ne luăm în serios rolul de creștini purtători ai Duhului lui Dumnezeu, și cu rugăciune, cu postire, cu spovedanie, cu împărtășanie și cu pocăință ne sfințim viața și nu rămânem în păcatele noastre, ci ne ridicăm și ne luptăm ca să ne curățim și să ne sfințim. Numai așa putem ajunge și noi să fim exemple pentru ceilalți, așa cum au fost înaintașii și părinții noștri pentru noi, cu viața lor deosebită”.