Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Cornățel

  • 30/09/2016

Duminică, 25 septembrie, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Arhangheli” a Parohiei Cornățel, din loc. Poboru.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei: „Învăţătorul, Domnul şi Mântuitorul sunt cele trei calităţi în care ni Se revelează Hristos în evanghelia aceasta. Ca Învăţător, El rosteşte cuvinte ce i-a determinat pe cei care Îl ascultau să afirme nedumeriţi: „niciodată n-a vorbit cineva ca Acest Om” (In. 7, 46). Ca Domn, El Se arată Stăpânul a toate: al cerului, al pământului şi „al celor de dedesupt”. Ca Mântuitor, ne cheamă pe toţi să-I urmăm Lui, ca singura speranţă ce ne poate aduce iertarea păcatelor şi mântuirea. Iată de ce ucenicii lasă toate şi-I urmează! Impresionaţi de cuvintele Sale, mulţimile Îl ascultau fascinate şi nu se mai puteau desprinde de Dânsul. Martore minunilor Lui, erau de-a dreptul înmărmurite şi nu puteau să vadă în El decât pe Mesia cel aşteptat. Chemaţi să Îi urmeze, însă, s-a împlinit cuvântul Său care zice: „mulţi chemaţi, dar puţini aleşi” (Mt. 22, 14)”.