Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Cucuieți

  • 22/07/2016

Duminică, 17 iulie, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Nicolae” a Parohiei Cucuieți, din com. Verguleasa.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei, a Vindecării slugii sutașului: „să învăţăm de la sutașul din Evanghelia de astăzi să ne rugăm, pentru că este de folos şi primeşte Dumnezeu rugăciunea noastră de aici de la biserică pentru cei care nu vin cu noi la rugăciune, dar pe care îi putem purta în minţile şi inimile noastre întocmai cum purta acest sutaş pe slujitorul său în inima şi în rugăciunea sa. Să luăm exemplu de credinţă, pe cât de simplă pe atât de puternică, de la acest păgân care, necunoscând mai nimic despre Domnul, i-a intuit totuşi puterea, iar pentru faptul că a dovedit dragoste faţă de „casa” Sa, Dumnezeu i-a luminat duhul mai mult decât celor „aleşi”. De asemenea, să căutăm la smerenia lui şi să nu ne lăsăm nicicând biruiţi de mândrie ori de prea buna părere despre noi înşine, de gândul că noi am fi „gazde bune” ale lui Hristos, în loc să ne vedem slăbiciunile şi nimicnicia noastră.”