Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în parohia Dobriceni

Liturghie arhierească în parohia Dobriceni

  • 31/05/2017

Duminică, 28 mai, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica închinată Cuvioasei Parascheva din Parohia Dobriceni, com. Iancu Jianu.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a subliniat contextul istoric și motivele care au stat la baza întrunirii Sinodului I Ecumenic, din anul 325, ai cărui participanți (în număr de 318) sunt cinstiți în Duminica a VII-a după Paști: „Sfinții Părinți de la Sinodul I Ecumenic, veniți din toate laturile Imperiului Roman, purtau pe trupurile lor urmele încă nevindecate ale rănilor pe care le suferiseră cu sfințenie în timpul persecuțiilor abia încheiate. Au venit unii cu ochi scoși, alții cu brațe tăiate, alții cu trupurile pline de răni − mărturisitori care suferiseră pentru Hristos, gata să-și dea și viața de dragul Adevărului. Câtă credință și jertfelnicie!… Noi, oare, am fi în stare să ne dăm viața, asemenea lor? Doar în acest spirit de jertfă și de dăruire, de viață sfântă și de asceză asemenea lor, putem și noi să ne păstrăm dreapta credință primită de la strămoșii noștri. De aceea, este nevoie să luăm exemplu de la Sfinții pe care Biserica ni i-a așezat astăzi modele, Sfinți care, uniți în duhul rugăciunii, al comuniunii sfinte, al smereniei și al sincerității, au aflat adevărul de credință care, apoi, ne-a fost transmis și nouă, până astăzi”.