Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Dumitrești

Liturghie arhierească în Parohia Dumitrești

  • 07/02/2017

Duminică, 5 februarie, Preasfințitul Părinte Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica închinată Sfinților Împărați Constantin și Elena și Adormirii Maicii Domnului din parohia Dumitrești, com. Verguleasa.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a duminicii a 33-a după Rusalii, numită a Vameșului și fariseului: „Din evanghelia de astăzi învățăm ca, atunci când venim înaintea lui Dumnezeu, să nu ne comparăm cu ceilalți oameni! Să nu îndrăznim a fi mândri ori lăudăroși, ca să nu devină rugăciunea noastră judecată, iar faptele noastre cele bune, și așa foarte puține, să se prefacă în laude, căci aceasta nu e rugăciune! Ci trebuie să ne rugăm ca vameșul: cu smerenie, interiorizându-ne și rugându-ne mai întâi pentru noi; căutând cu pocăință la păcatele, slăbiciunile și greșelile noastre de fiecare clipă, gândurile murdare, cuvintele urâte, ori planurile nedrepte pe care le urzim de multe ori împotriva celorlalți. Să spunem lui Dumnezeu, în taină, un cuvânt de iertare, de cerere și de ajutor pentru îndreptare întâi pentru noi, apoi pentru cei dragi nouă: pentru cei de lângă noi și pentru cei plecați dintre noi, rudenii, cunoscuți sau prieteni, pentru toți cei care au nevoie de ajutorul, iar nu de judecata noastră aspră și critică”.