Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Frunzaru

Liturghie arhierească în Parohia Frunzaru

  • 25/01/2015

Duminică, 25 ianuarie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Frunzaru, com. Sprâncenata.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei: „Privind la întâlnirea lui Zaheu cu Hristos, am putea spune că astăzi Mântuitorul şi-a făcut drum prin Ierihon special pentru el, aşa cum îşi face drum de multe ori şi către inima noastră, doar-doar va găsi uşa sau măcar fereastra inimii noastre deschisă, pentru a ne privi sau a ne întâlni. Doar-doar ne va găsi şi pe noi dispuşi să-I deschidem, ca să facă şi din noi nişte „Zahei” gata pentru comuniunea cu El. Hristos ne pune astăzi, în faţa ochilor noştri sufleteşti, un model. Nimeni altul decât cel care s-a oglindit în „Supremul Model”. Vrem modele de vieţuire? Nu ştim pe ce cale să o luăm şi orbecăim prin iţele încurcate ale lumii acesteia? Nu ştim care anume lucru este virtute şi care este păcat? Care este valoare şi merită cucerită, şi care este nonvaloare şi nu merită osteneala? Iată „modelul” ― Zaheu ― care nu ezită nicio clipă! Nu pierde vremea lamentându-se zadarnic, ci îşi asumă cu „vitejie” viaţa în Hristos, convins fiind că a întâlnit în sfârşit adevăratul Model care merită urmat.”

La întoarcere, Preasfinţia Sa a vizitat filiala Uria a Parohiei Frunzaru, a cărei biserică se află în construcţie.