Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Hotărani

  • 23/01/2019

Duminică, 20 ianuarie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Hotărani, com. Fărcașele.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa evanghelică în care este redat episodul vindecării celor 10 leproși: „Mesajul evangheliei de astăzi este acesta: treceți peste credință! Săriți zăgazurile credinței, pentru că este insuficientă! Haideți să intrăm în comuniune cu Dumnezeu! Haideți să facem și fapte vrednice de mântuire, pentru că numai dragostea și comuniunea cu El ne va aduce mântuire sufletelor noastre! Altfel, riscăm să rămânem doar cu „daruri” ce ne sunt necesare în viața aceasta, doar cu daruri trecătoare: cu darul vieții, ori al sănătății, pentru că mântuirea vine doar prin iubire și comuniune cu Dumnezeu și cu aproapele, iar aceasta presupune și împlinirea poruncilor. Acest fel de viață și acest fel de credință mântuiește! Spre această credință, desăvârșită prin fapte, în iubire și comuniune cu Dumnezeu și cu aproapele nostru să tindem cu toții, dacă vrem să fim ca cel dintre leproși care și-a dobândit și mântuirea, pentru că altfel riscăm să rămânem ca cei care s-au ales doar cu vindecarea trupească, pentru ca apoi să se și piardă undeva departe de Dumnezeu, fără a dobândi și mântuirea”.