Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Poganu

  • 27/06/2016

Vineri, 24 iunie, în ziua prăznuirii Naşterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” a Parohiei Poganu, din localitatea Verguleasa. Cu această ocazie diaconul Rădulescu Flavius a fost hirotonit preot pe seama Catedralei Episcopale „Înălţarea Domnului” din Mun. Slatina.

Cuvântul de învăţătură rostit de către Preasfinţia Sa a istorisit minunea naşterii Sf. Ioan Botezătorul, vieţuirea ascetică pe care acesta o urma în pustie, dar şi rolul pe care l-a avut la Botezul Domnului în râul Iordan: „Sfântul Ioan Botezătorul este un exemplu de învăţător, mai cu seamă pentru noi, slujitorii Bisericii. Un exemplu de învăţător şi de predicator cu curaj, care nu căuta la faţa oamenilor şi se adresa tuturor temerar, indiferent de funcţia, haina ori importanţa lor trecătoare. Sfântul Ioan trecea dincolo de interfaţa aceasta trupească şi materială a oamenilor şi pătrundea direct în sufletul lor; vedea pe fiecare aşa cum era el. De aceea, el înfigea pumnalul cuvântului său fără să ţină cont de statutul celor de faţă. El este un exemplu pentru noi, care adeseori, în faţa mai-marilor lumii, acţionăm cu timiditate şi complex, uitând că Dumnezeu este adevăratul Stăpân al tuturor.”