Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Profa

Liturghie arhierească în Parohia Profa

  • 11/09/2018

Duminică, 9 septembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a resfințit biserica Parohiei Profa, com. Spineni.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii de dinaintea Înălțării Sfintei Cruci: „Mântuitorul Hristos ne-a chemat la luptă şi la cruce. Şi nu ne-ar fi cerut-o, dacă n-ar fi făcut-o El Însuşi mai înainte de noi. Pentru aceasta şi aşteaptă de la fiecare dintre noi să ne abordăm la fel propria viaţă. Altfel, cine va dori să-şi menajeze viaţa, complăcându-se în tot ceea ce este mai atrăgător şi mai plăcut pe pământ ‒ şi nu înţelege că Dumnezeu nu ne îngăduie nouă, celor ce ne-am înjugat la jugul Lui şi vrem să-I dobândim Împărăţia, să trăim oricum, să vorbim ori să gândim orice şi oricum ─ nu are ce căuta în Împărăţia Cerurilor. Aşadar, cine va voi să-şi menajeze viaţa şi să nu şi-o jertfească pentru Hristos, acela şi-o va pierde. Cine va căuta să-şi scape sufletul, în sensul de a nu aborda viaţa ca luptă şi ca jertfă, acela şi-l va pierde, pentru că inutilă se va dovedi o astfel de viaţă în faţa veşniciei”.

Pentru efortul depus în procesul de restaurare a lăcașului, Preasfinția Sa a ridicat la rangul de Iconom stavrofor pe părintele paroh Nicolae Constantin și a oferit Distincție de vrednicie dlui manager Gigi Mitrache.