Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Rusănești

Liturghie arhierească în Parohia Rusănești

  • 06/05/2019

Duminică 5 mai, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Rusănești.

În cuvântul de învățătură, la sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a tâlcuit Evanghelia Duminicii Sfântului Apostol Toma: „Încredințarea de astăzi a Apostolului Toma ne determină și pe noi să credem că într-adevăr Hristos a înviat, că ne poate învia și pe noi și ne poate duce la viața cea veșnică împreună cu El, ca aleși ai Săi. Numai să lepădăm de la noi necredința, aroganța, încăpățânarea de a nu crede Sfânta Scriptură, de a nu-i crede pe Sfinții Părinți care ne-au învățat că așa se trăiește viața în Dumnezeu, și așa trăind-o putem să rămânem aleși ai Lui, în comuniune cu El în viața de apoi. Hristos este gata să petreacă împreună cu noi și dincolo de moarte. El, după cum a petrecut cu ucenicii Săi, cu cei aleși și apropiați, este gata să petreacă și cu noi viață duhovnicească, viață dumnezeiască, viață creștină adevărată.

Așadar, să ne rugăm Lui să ne dăruiască credința Sfântului Toma, căruia nu a trebuit să i se dovedească nimic; a vrut doar să-L întâlnească și el pe Hristos. L-a întâlnit, I-a auzit vocea, I-a recunoscut Duhul și a spus: „Domnul meu și Dumnezeul meu” (In. 20, 28). Să-L recunoaștem și noi pe Dumnezeu și să petrecem împreună cu El: Domnul nostru și Dumnezeul nostru! Să ducem viață bineplăcută Lui, să fim aleșii Săi, să fim prietenii Lui, petrecând împreună cu El toată viața. Și atunci cu siguranță, după ce se va trage linia și vom păși în viața de dincolo, nu vom putea decât să petrecem în mod firesc împreună cu El, în realitatea vieții veșnice”.

După Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa a sfințit monumentul ridicat în cinstea eroilor din cele două războaie mondiale.