Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Șerbăneștii de Jos

Liturghie arhierească în Parohia Șerbăneștii de Jos

  • 26/09/2019

Duminică, 22 septembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Șerbăneștii de Jos.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit evanghelia zilei ‒ Pescuirea minunată: „Mesajul evangheliei de astăzi este cât se poate de clar: Să ascultăm de Dumnezeu chiar şi atunci când lucrul acesta ar putea părea iraţional! Oare credinţa este raţională? Nicidecum, ci supraraţională! Să urmăm pe Dumnezeu chiar şi atunci când drumul către El ar părea că duce în direcţia opusă acestei lumi, căci El a situat lumea de aici cu mult mai prejos decât cealaltă, când a zis: Nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?… Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate celelalte se vor adăuga vouă (Mt. 6, 31 şi 33). Să iubim pe Dumnezeu chiar şi atunci când acest lucru ar putea părea nebunie sau sminteală, după cum a numit Apostolul neamurilor crucea lui Hristos, care, însă, s-a dovedit mântuitoare (1 Cor. 1, 18 şi 23).

Să slujim pe Dumnezeu cu toată ființa noastră, de nimic îndoindu-ne, pentru că El este Creatorul şi Stăpânul tuturor, şi atunci nu vom mai duce lipsă de nimic. Să ne încredinţăm voii Lui sfinte şi mântuitoare, şi atunci lumina, bogăţia şi mântuirea Sa ne vor aduce nespusă şi neînchipuită bucurie şi împlinire, într-o lume ce pare din ce în ce mai greu de înfruntat fără sprijinul şi ajutorul Său minunat”.