Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească în Parohia Vârtopu − Corabia

Liturghie arhierească în Parohia Vârtopu − Corabia

  • 28/01/2013

Duminică, 27 ianuarie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului”, Parohia Vârtopu – Corabia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei, arătând că orbul care s-a vindecat, deşi „dispreţuit de toţi, el totuşi ne dă lecţii! Un model pentru fiecare dintre noi! Un cerşetor abandonat în praf, la marginea drumului, învăţător nouă în ziua şi în duminica aceasta! De la acest orb învăţăm credinţa lui puternică în Dumnezeu. Învăţăm, după aceea, entuziasmul şi perseverenţa lui în această credinţă, în pofida piedicilor celor care căutau să-l potolească şi să-i închidă gura ca să nu ia legătura cu Dumnezeu. Şi mai învăţăm ceva de la Bartimeu: învăţăm urmarea lui Hristos, la care suntem chemaţi cu toţii. Să-I urmăm şi noi Lui şi, odată ce L-am cunoscut pe Dumnezeu şi ni L-am agonisit nouă Părinte, să nu-L mai lăsăm!”