Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

  • 30/08/2015

Sâmbătă, 29 august, în ziua cinstirii Tăierii Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Înălţarea Domnului” din Mun. Slatina, răspunsurile la strană fiind date de Corala „Sf. Martiri Brâncoveni” a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa Sfântului Ioan Botezătorul menţionând faptul că „Sfântul Ioan Botezătorul este un exemplu de învăţător, mai cu seamă pentru noi, slujitorii Bisericii. Un exemplu de învăţător şi de predicator cu curaj, care nu căuta la faţa oamenilor şi se adresa tuturor temerar, indiferent de funcţia, haina ori importanţa lor trecătoare. Sfântul Ioan trecea dincolo de interfaţa aceasta trupească şi materială a oamenilor şi pătrundea direct în sufletul lor; vedea pe fiecare aşa cum era el. De aceea, el înfigea pumnalul cuvântului său fără să ţină cont de statutul celor de faţă, chiar dacă aceasta i-a adus sfârşitul prin decapitare. El este un exemplu pentru noi, care adeseori, în faţa mai-marilor lumii, acţionăm cu timiditate şi complex, uitând că Dumnezeu este adevăratul Stăpân al tuturor”.