Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

  • 09/09/2016

Luni, 29 august, în ziua cinstirii Tăierii Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Înălţarea Domnului” din Mun. Slatina, hirotonind diacon pe tânărul teolog Lucan Dumitru Daniel.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa Sfântului Ioan Botezătorul, menționând faptul că „Sfântul Ioan Botezătorul este un exemplu de învăţător, mai cu seamă pentru noi, slujitorii Bisericii. Un exemplu de învăţător şi de predicator cu curaj, care nu căuta la faţa oamenilor şi se adresa tuturor temerar, indiferent de funcţia, haina ori importanţa lor trecătoare. Sfântul Ioan trecea dincolo de interfaţa aceasta trupească şi materială a oamenilor şi pătrundea direct în sufletul lor; vedea pe fiecare aşa cum era el. De aceea, el înfigea pumnalul cuvântului său fără să ţină cont de statutul celor de faţă, chiar dacă aceasta i-a adus sfârșitul prin decapitare. El este un exemplu pentru noi, care adeseori, în faţa mai-marilor lumii, acţionăm cu timiditate şi complex, uitând că Dumnezeu este adevăratul Stăpân al tuturor”.