Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

  • 03/02/2014

Duminică, 2 februarie, în ziua Praznicului Întâmpinării Domnului, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a explicat însemnătatea praznicului Întâmpinării Domnului la Templul din Ierusalim, precum şi rolul celor trei persoane care L-au primit pe Pruncul Iisus: „Acest praznic este îndemn pentru noi de a-L primi şi a-L recunoaşte pe Mântuitorul Iisus Hristos ca Dumnezeu, aşa precum L-au recunoscut Preotul Zaharia, bătrânul Simeon şi Prorociţa Ana. Să-L primim şi noi, nu doar în braţele noastre, aşa cum El a fost primit la Templu, ci şi în fiinţa noastră şi în interiorul nostru, prin Sfânta Împărtăşanie. Să-L primim pe Hristos în viaţa noastră, ca să conducă vieţile şi să nu ne lase în voia plăcerilor, poftelor, slăbiciunilor şi planurilor noastre de tot felul. Viaţa noastră să o închinăm lui Dumnezeu şi să o petrecem sub purtarea Lui de grijă”.