Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la hramul Mănăstirii Măineşti

  • 08/10/2014

Miercuri, 1 octombrie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Măineşti, cu ocazia prăznuirii hramului, hirotonind diacon pe tânărul teolog Vasile-Costinel Iordache şi preot pe diac. Gabriel-Augustin Tătaru.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat încredinţarea purtării de grijă a lui Dumnezeu arătată lumii prin praznicul Acoperământului Maicii Domnului: „Revelaţia din secolul al IX-lea, pe care Sfinţii Andrei şi Epifanie au avut-o în biserica Vlaherne din Constantinopol, ne încredinţează că Maica Domnului poate să mijlocească la Fiul său pentru noi. Învăţătura Bisericii noastre, de altfel, încă din primul secol, ne arată că Maica Domnului este gata să ne acopere cu rugăciunile ei, dacă vom dovedi că suntem fii credincioşi şi ucenici iubitori ai lui Hristos”.