Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Mănăstirea Călui

  • 23/11/2017

Duminică 19 noiembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Călui.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii a XXVI-a după Rusalii, în care este relatată Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina: „Evanghelia de astăzi ne învață să fugim de egoism. Să facem, adică, şi lui Dumnezeu loc în fiinţa noastră. Lui, Care a creat-o. El a creat lumea şi toate cele pe care le vedem în jurul nostru și, cu toate acestea, de multe ori Lui nici nu-I mai facem loc în inima și în gândurile noastre! Suntem plini de noi înșine, și nu mai încape acolo nici măcar Dumnezeu, darămite aproapele, pe care îndrăznim adeseori să-l privim cu dispreț sau să-l judecăm aspru, socotindu-l neimportant. Cât priveşte sufletul, evanghelia de astăzi ne îndeamnă să înţelegem că acesta nu se hrăneşte cu tot ceea ce este „la modă” în ziua şi în lumea de astăzi. Tot ceea ce este mai la modă astăzi pare a avea din ce în ce mai puţin de-a face cu sufletul din noi. Iată cât de actuală este această pericopă şi, totodată, cât de binevenită! Tot ceea ce este promovat de lumea aceasta: pe stradă, pe panourile publicitare, în media şi pretutindeni, toate acestea nu fac doi bani pentru sufletul din noi! Şi, cu toate acestea, adeseori cădem în capcana inversării valorilor şi ne trezim vorbind sau gândind numai despre acelea şi lăsând loc atât de puţin, dacă nu cumva deloc, lui Dumnezeu sau aproapelui în inima şi în fiinţa noastră”.