Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Mănăstirea Călui

Liturghie arhierească la Mănăstirea Călui

  • 13/06/2018

Duminică 10 iunie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Călui.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre sfinții români, prăznuiți în aceasta duminică, a II-a după Rusalii: „Poporul nostru românesc a avut și are vocația sfințeniei. Mulțimea de sfinți odrăsliți din sângele său demonstrează că și aici învățătura Domnului a rodit din plin în cele două milenii de creștinism de până acum, dar și că prezentul și viitorul ― prin canonizările de sfinți care se fac și se vor face − constituie dovada unei Biserici vii și lucrătoare, în care jertfa Sfinților sporește credința și evlavia credincioșilor săi. De aceea, la o zi sfântă ca aceasta, când ne prăznuim pe părinții și înaintașii noștri sfinți, să ne și împărtășim din exemplul lor! Să urmăm viața lor! Toți, cred, căutăm în viață modele și repere. Să le luăm pe ale lor! Sunt modele nemuritoare… Sunt modele veșnice, pe care Hristos Domnul le-a preamărit și le-a învrednicit pentru jertfa și dragostea lor nețărmurită față de adevăr și credință”.