Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Mănăstirea Căluiu

Liturghie arhierească la Mănăstirea Căluiu

  • 09/01/2020

Duminică, 5 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Căluiu.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a arătat cel fel de om este Sf. Ioan Botezătorul, pe care Mântuitorul Hristos l-a numit cel mai mare om născut din femeie: „Ioan, proorocul din pustie, cunoștea cele mai ascunse adâncimi ale firii omului: toate slăbiciunile, aplecările spre rău și firea schimbătoare. El a învățat aceasta în timpul celor treizeci de ani de singurătate în pustie. Cunoscându-se pe sine însuși, el a ajuns să cunoască întreaga lume și tot ceea ce se poate întâmpla – și se întâmpla în ea. Lupta sa biruitoare cu sine însuși i-a adus o cunoaștere fără margini a firii omului. De aceea el vine acum înaintea oamenilor cu libertatea unei biruințe. Cunoașterea sa nu a venit din cărți, ci este nemijlocită, de la Dumnezeu, prin propria sa aflare și trăire. Înseamnă că propovaduirea sa are un caracter foarte pământesc. El nu are încredere în cuvântul oamenilor. Chiar atunci când un om se mărturisește cu sinceritate și își arată în chip curat pocăința pentru păcatele pe care le-a săvârșit, Ioan nu-l crede de îndată, pentru că el cunoaște slăbiciunea și schimbarea firii omului”.