Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Mănăstirea Clocociov

Liturghie arhierească la Mănăstirea Clocociov

  • 10/09/2015

Marți, 8 septembrie, în ziua sărbătorii „Naşterii Maicii Domnului”, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa „Naşterii Maicii Domnului”, prima mare sărbătoare de la începutul anului bisericesc: „Maica Domnului este Împărăteasa îngerilor, dar este şi Împărăteasa noastră − a oamenilor − de vreme ce este Maica Împăratului Hristos. Ei ne rugăm adeseori când avem necazuri sau supărări, în viaţa noastră de zi cu zi; ei ne rugăm atunci când avem nevoie de un mijlocitor bun şi puternic înaintea Împăratului Cerurilor, Hristos Dumnezeu, pentru că ea, ca Maică, are îndrăzneala de a mijloci la Fiul ei, pentru noi toţi, pentru sănătate, înţelepciune, împlinirea bunelor dorinţe, izbândă în problemele vieţii şi toate celelalte de folos nouă”.

La final, Preasfinția Sa, împreună cu toți ceilalți preoți slujitori, a săvârșit slujba de pomenire a ctitorilor Sfintei Mănăstiri Clocociov.