Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Mănăstirea Măinești

Liturghie arhierească la Mănăstirea Măinești

  • 22/02/2018

Duminică 18 februarie, Preasfințitul Părinte Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Măinești.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit evanghelia Duminicii izgonirii lui Adam din Rai: „Evanghelia de astăzi pare a ne vorbi despre trei lucruri diferite: despre iertare, despre post și despre milostenie. Dar această pericopă evanghelică se referă, de fapt, la un singur lucru, și anume la post ‒ căci de aceea este Lăsatul Secului pentru Postul cel Mare. Se referă, însă, la postul deplin, care include și iertarea și milostenia, ca expresii ale înfrânării și jertfei, deopotrivă. Dincolo de postul de mâncare deci, cu care ne-am obișnuit și pe care-l ținem din copilărie, această evanghelie ne provoacă la postul desăvârșit, nu doar al stomacului, ci și al minții, al simțurilor, al voinței, al faptelor și al tentațiilor păcătoase − adică, al omului întreg. Ea ne arată care este postul omului întreg, dincolo de postul stomacului, pe care îl țin cei mai mulți, mulțumindu-se de cele mai multe ori doar cu el. Ne arată că postirea noastră trebuie să se îndrepte și împotriva răutății, spunându-ne că trebuie să și iertăm. Să lăsăm răutatea la o parte și să îmbrățișăm cu dragoste pe cei ce ne-au jignit, ne-au bârfit, ne-au nedreptățit etc. Ne învață că postire înseamnă și înfrânarea de la tot ceea ce ne robește și de la tot ceea ce ne face să ne lipim inima aici pe pământ de bunurile acestea trecătoare, nemântuitoare și care nu au nimic de-a face cu viața de dincolo. De asemenea, ne arată și că trebuie să îmbrățișăm postirea cu bucurie, iar nu triști; nu întunecați la chip, ci cu entuziasm și cu sentimentul că aceasta ne zidește, nu ne îmbolnăvește; ne crește sufletește, nu ne slăbește”.