Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Parohia Câmpul Părului

Liturghie arhierească la Parohia Câmpul Părului

  • 29/10/2015

Marți, 27 octombrie, la prăznuirea Cuviosului Dimitrie cel Nou din Basarabi, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Împ. Constantin și Elena” a Parohiei Câmpul Părului, com. Obârșia. Cu această ocazie diaconul Ioniță Alexandru Valentin a fost hirotonit preot pe seama Parohiei Stoenești.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştiului, ale cărui moaşte se află în Catedrala Patriarhală: „Pe acest sfânt, Dumnezeu l-a proslăvit şi, din omul obişnuit şi necunoscut al secolului al XIII-lea, precum a fost, se vorbeşte astăzi despre el în lumea întreagă, iar sfintele sale moaşte sunt venerate de milioane de creştini, mai ales în aceste zile ale prăznuirii sale. Om cu atâta credinţă, cu atâta rugăciune şi viaţă sfântă, Cuviosul Dimitrie cel Nou a devenit părtaş sfinţeniei dumnezeieşti, încât Cel de sus a binecuvântat ca trupul lui să rămână pentru totdeauna nestricat. Asemenea lui, fiecare dintre noi, indiferent de poziţia socială, dacă îl primim pe Dumnezeu în inimile şi în vieţile noastre, putem deveni sfinţi”.