Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Parohia Morunești

  • 24/02/2016

Duminică, 21 februarie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica “Sf. Cuv. Parascheva” a Parohiei Morunești, com. Morunglav.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Vameșului și fariseului: “ Din evanghelia de astăzi învăţăm ca, atunci când venim înaintea lui Dumnezeu, să nu ne comparăm cu ceilalţi oameni! Să nu îndrăznim a fi mândri ori lăudăroşi, ca să nu devină rugăciunea noastră judecată, iar faptele noastre cele bune, şi aşa foarte puţine, să se prefacă în laude, căci aceasta nu e rugăciune! Ci trebuie să ne rugăm ca vameşul: cu smerenie, interiorizându-ne şi rugându-ne mai întâi pentru noi; căutând cu pocăinţă la păcatele, slăbiciunile şi greşelile noastre de fiecare clipă, gândurile murdare, cuvintele urâte, ori planurile nedrepte pe care le urzim de multe ori împotriva celorlalţi. Să spunem lui Dumnezeu, în taină, un cuvânt de iertare, de cerere şi de ajutor pentru îndreptare întâi pentru noi, apoi pentru cei dragi nouă: pentru cei de lângă noi şi pentru cei plecaţi dintre noi, rudenii, cunoscuţi sau prieteni, pentru toţi cei care au nevoie de ajutorul, iar nu de judecata noastră aspră şi critică”.