Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Parohia Orlea II

Liturghie arhierească la Parohia Orlea II

  • 03/12/2012

Vineri, 30 noiembrie, în ziua prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” a Parohiei Orlea II, hirotonind diacon pe tânărul teolog Aurel Liţoiu.

În cuvântul său de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat cum Sfântul Apostol Andrei a ajuns să fie cinstit ca Ocrotitor al României: „După Înălţarea la cer a Mântuitorului Hristos, Sfinţii Apostoli au aruncat sorţi pentru a cunoaşte în ce părţi vor merge să propovăduiască Evanghelia, fiecare dintre ei primind câte o zonă. Astfel, Sfântului Apostol Andrei i s-a rânduit să propovăduiască în jurul Mării Negre, precum şi pe ţărmul Mării Egee, adică în Tracia, Macedonia, Tesalia şi Grecia, până în peninsula Peloponez, în oraşul Patra de astăzi, unde a şi fost martirizat.

Sfântul Apostol Andrei este socotit Ocrotitorul românilor pentru că, propovăduind Evanghelia pe ţărmul Mării Negre, a trecut şi prin Dobrogea noastră − în cetăţile Tomis (Constanţa), Histria, Callatis (Mangalia) şi celelalte − unde a creştinat pe strămoşii noştri, hirotonind şi rânduind preoţi, constituind comunităţi creştine şi lăsând episcopi care să dezvolte şi să propovăduiască pe Iisus Hristos. Nu se ştie exact cât ar fi stat aici, dar, cum spunea un istoric grec, Sfântul Andrei a fost atât de încântat şi mişcat de ospitalitatea strămoşilor noştri şi de credinţa lor monoteistă, fiindu-i uşor să înlocuiască dumnezeul păgân cu Adevăratul Dumnezeu. Aici, se spune că ar fi rămas 20 de ani, răstimp în care a întemeiat şi a consolidat Biserica Creştină dobrogeană”.

Tot în această zi, Preasfinţia Sa a vizitat: biserica „Sfântul Ierarh Spiridon” − Parohia Corabia Veche, Mănăstirea „Sfânta Cruce” Studina şi sediile Protoieriilor Corabia şi Caracal.