Episcopia Slatinei și Romanaților

Liturghie arhierească la Parohia Potlogeni

Liturghie arhierească la Parohia Potlogeni

  • 26/07/2011

Duminică 24 iulie, PS Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica Parohiei Potlogeni, din comuna Tia Mare, Protoieria Corabia, hirotonind întru diacon pe tânărul Ioan Teodor Rădoiescu şi întru preot pe Diac. Ioan Claudiu Roşca, pe seama Parohiei Redea de Răsărit.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa arătat cum vindecarea slăbănogului din Capernaum se datorează dragostei prietenilor săi: „Evanghelia de astăzi ne încredinţează că, dacă vom avea puţină dragoste faţă de aproapele şi ne va păsa de sufletul lui, putem să-l aducem chiar şi în felul acesta înaintea lui Dumnezeu, iar El, care caută spre noi cu atâta iubire şi ne ascultă cu atâta răbdare, priveşte cu bunăvoinţă spre rugăciunile noastre pentru ceilalţi. Dacă ar căuta Domnul numai la vrednicia faptelor, nu s-ar mai mântui nimeni, însă, El caută şi la gândul nostru cel bun şi la intenţia noastră frumoasă, aşa cum a căutat şi la intenţia şi la credinţa celor patru care l-au adus astăzi pe paralizat. A primit gândul lor frumos, a căutat la jertfa lor şi a ascultat rugăciunea lor tainică pe când îl purtau cu speranţă pe targă. S-a arătat Dumnezeu „impresionat” de dorinţa lor sfântă şi n-a mai pretins paralizatului nimic, ci i-a zis doar: „Iertate sunt păcatele tale!

După-amiaza, PS Sebastian şi PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, au oficiat cununia tinerilor Cristian şi Mihaela Turmacu, la Parohia „Mănăstirea Albă”.