Episcopia Slatinei și Romanaților

Mănăstirea Tismana ‒ gazda taberei de excelență“Science-Intelligence-Research” (S.I.R.)

Mănăstirea Tismana ‒ gazda taberei de excelență“Science-Intelligence-Research” (S.I.R.)

  • 31/07/2018

În acest an, în perioada 2-5 iulie, la Mănăstirea Tismana s-a desfășurat Tabăra de excelență“Science-Intelligence-Research” (S.I.R.), organizată cu binecuvântarea ÎPS Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei și adresată elevilor olimpici olteni. În această tabără au participat câte 13 elevi selectați din fiecare eparhie a Mitropoliei Olteniei. Elevii au fost însoțiți de preoți profesori, profesori și instructori de tabără.

Activitățile desfășurate în această periodă au încercat să împletească creativitatea artistică și literară cu recreerea și comunicarea. Elevii au pictat, au modelat în lut, au participat la concurul de creație literară dedicat Centenarului Marii Uniri, au mers în drumeție la principalele obiective turistice din apropiere (Mănăstirea Tismana, chioșcul lui Cosbuc, Schitul Cioclovina).

În seara zilei de miercuri, organizatorii au pregătit focul de tabără. Copiii au umplut atmosfera cu cântec, joc și voie bună, urmând ca joi, la festivitatea de închidere, să primească din partea organizatorior diplome de participare.

Reușita activităților s-a oglindit și în cele spuse de copii, care și-au exprimat în impresiile de tabără dorința de a reveni și în anul viitor pe plaiurile binecuvântate ale Sfântului Nicodim cel Sfințit de la Tismana:

 „Tismana înseamnă vacanța de vara pentru olimpicii olteni de pretutindeni. Suntem încântați de Tabăra S.I.R., care își merită pe deplin numele. Aici am râs, ne-am jucat, am cântat și ne-am promis că vom reveni și anul viitor”Andreea Dobre

„Această  tabără a fost o experiență pe care orice elev ar vrea să o repete an de an” – Ionela Datcu

„Dorința de a lega noi prietenii și de a acumula noi momente frumoase mi se împlinește de fiecare dată când particip la această tabără. Am reușit să ne deconectam câteva zile de la tehnologie, reușind să punem preț pe ce e frumos, socializând. Au fost activități reușite și totul a fost minunat, alături de oameni frumoși. Sper să revin și la anul!”Lorena Neacșa

„În ceea ce mă privește, această tabără a reprezentat o experiență minunată care a contribuit la dezvoltarea mea personală, atât prin activitățile desfășurate, cât și prin prieteniile legate. Am fost plăcut surprinsă sub toate aspectele și cu siguranță amintirile de aici vor rămâne vii pentru o eternitate…” Ioana Alexandra Matei

A se vedea și Olt TV