Manifestare dedicată împlinirii a 40 de ani de la trecerea în veşnicie a Mitropolitului Nifon Criveanu

• 08/06/2010

Duminică 13 iunie, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor şi Parohia Slătioara II, în parteneriat cu Primăria comunei Slătioara, organizează manifestarea dedicată împlinirii a 40 de ani de la trecerea la cele veşnice a primului mitropolit al Olteniei, Nifon Criveanu. Programul evenimentului constă în următoarele:

– orele 1800 – Parastas la biserica Parohiei Slătioara II, com. Slătioara;

– orele 1845 – Dezvelirea plăcii comemorative de la casa părintească din loc. Slătioara;

– orele 1915 – Inaugurarea Centrului Cultural “Mitropolitul Nifon Criveanu” din com. Slătioara;

– orele 1930 – Sesiune de comunicări consacrate personalităţii Mitropolitului Nifon Criveanu, însoţită de cântări bisericeşti interpretate de Grupul psaltic “Sf. Constantin Brâncoveanu”.

Vă adresăm, aşadar, tuturor celor interesaţi invitaţia de a participa la acest eveniment!