Episcopia Slatinei și Romanaților

Manifestări culturale ale asociaţiei “Fiii şi prietenii Caracalului” în cadrul Zilelor Culturii Caracalene

  • 28/05/2010

Joi 20 mai, în sala de consiliu a Primăriei Caracal, a avut loc o serie de manifestări culturale organizate de Asociaţia “Fiii şi prietenii Caracalului” în cadrul Zilelor Culturii Caracalene. La acest eveniment a participat ca delegat, din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, D-l Dan Camen, consilier cultural.

Manifestarea a început cu secţiunea intitulată “Din zestrea spirituală a Romanaţiului”, în care au fost evidenţiate, sub forma unor medalioane, două personalităţi marcante caracalene: Gheorghiu Donciu şi Dumitru Botar. Apoi, a urmat lansarea cărţii „Haiducul Iancu Jianu – adevăr şi legendă“, ediţia a II-a, a D-lui Paul Emanoil Barbu, lansarea revistei “Vitralii romanaţene”, anul III, nr. 1-2 (6-7)/ 2010, precum şi lansarea cărţii “Şi noi am fost acolo… la porţile cerului sau Slujitori ai sfintelor altare din vechile judeţe Olt şi Romanaţi, în cele două războaie mondiale” a părintelui Mihai Vînătoru de la Parohia Radomireşti, Protoieria Caracal. Evenimentul s-a încheiat cu şedinţa Adunării Generale a Asociaţiei “Fiii şi prietenii Caracalului”.

Seara, după slujba Vecerniei, s-a mers în procesiune, în cinstea ocrotitorilor Municipiului Caracal – Sf. Împ. Constantin şi Elena – pe traseul: biserica Sf. Nicolae – Bulevardul Antonius Caracalla – Platoul din faţa Primăriei, unde a avut loc un ceremonial militar şi săvârşirea slujbei de Te Deum, oficiată de un numeros sobor de preoţi, în frunte cu PC Pr. Sorin Siluan Cheţe, vicar administrativ în cadrul Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor.