Episcopia Slatinei și Romanaților

Manifestări închinate Sf. Constantin Brâncoveanu – Ocrotitorului Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

  • 17/08/2012

În ziua de joi – 16 august 2012, la Mănăstirea Brâncoveni din jud. Olt, a avut loc slujba de cinstire a Sfinţilor Martiri Brâncoveni – Constantin Vodă (Ocrotitorul Eparhiei), dimpreună cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ştefan, Radu şi Matei şi cu sfetnicul Ianache Văcărescu.

Manifestările dedicate Ocrotitorului Eparhiei au debutat la ora 930 cu Sfânta Liturghie, săvârşită în pridvorul bisericii mari a mănăstirii de către un sobor de ierarhi în frunte ÎPS Irineu – Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, dimpreună cu PS Lucian – Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim – Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian – Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Gurie – Episcopul Devei şi Hunedoarei şi PS Macarie – Episcopul românilor ortodocşi din Europa de Nord, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi. La slujbă au participat sute de credincioşi, atât din cuprinsul Eparhiei, cât şi din afara ei, fiind însoţiţi de către preoţii lor, astfel aducând prinos de rugăciune şi închinare.

Cuvântul de învăţătură a fost ţinut la sfârşitul Sfintei Liturghii de către ÎPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, care a subliniat importanţa jertfei martirice a Sfântului Martir Constantin Vodă Brâncoveanu, care cu sângele său şi al fiilor săi au pecetluit o viaţă mărturisitoare în Hristos, precum şi necesitatea mărturisirii lui Hristos în orice împrejurare a vieţii noastre. La rându-i, Preasfinţitul Părinte Sebastian a mulţumit tuturor celor care au răspuns chemării, atât ierarhilor prezenţi, cât şi credincioşilor, făcând cunoscut tuturor programul manifestărilor organizate în cinstea Ocrotitorului Eparhiei Slatinei şi Romanaţilor.

Totodată, Preasfinţia Sa a conferit şi distincţia “Ordinul Sf. Constantin Brâncoveanu”, instituită pentru promovarea valorilor creştine, D-lui Dep. Gigel-Sorinel Ştirbu, D-lui Dep. Valeriu-Andrei Steriu şi D-lui. Dep. Nicolae Stan, pentru permanentul sprijin şi desele ajutoare date sfintelor lăcaşuri din cuprinsul Eparhiei noastre.

Începând cu orele 17.30, la sala de festivităţi a Primăriei Oraşului Balş, a avut loc programul cultural sub genericul “Istorie, Cultură şi Creştinism la Acidava, Rusidava şi pe Valea Olteţului”. În holul sălii, Înalţii ierarhi au putut vedea exponatele ceramice ale meşterilor populari Ştefan Truşcă din Balş şi Marin Ciungulescu din Oboga, reprezentativi pentru această zonă, prezentarea acestora fiind făcută de D-na Rada Ilie, expert etnograf.

Comunicările susţinute în cadrul acestui program cultural au fost următoarele:

– D-na Cercetător Ştiinţific Dr. Aurelia Grosu, din cadrul Muzeului Judeţean Olt: “Consideraţii asupra siturilor arheologice de la Acidava (Enoşeşti – Piatra Olt) şi de la Strejeşti (Rusidava?)”;

– D-na Expert Etnograf Rada Ilie: “Meşteşugul olăritului pe Valea Olteţului”;

– D-l Prof. Univ. Dr. Dinică Ciobotea: Solidarităţi boiereşti, sau despre energii social-politice şi culturale în Valea Oltului, sec. XIII-XVII”;

– D-na Conf. Univ. Dr. Gabriela Rusu-Păsărin: “Troiţele de la Pietriş – între receptarea sentimentului de straneitate şi receptarea esteticului”

Comunicările au alternat cu cântările coralei „Sfântul Constantin Brâncoveanu” a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor şi cu interpretările D-lui Ion Creţeanu, rapsod şi cobzar, şi a Tarafului din Morunglav, condus de D-l Ion Liu.

La finalul manifestării, PS Părinte Sebastian a mulţumit celor prezenţi pentru participarea la acest eveniment, totodată făcând cunoscută şi locaţia de anul viitor a manifestărilor dedicate Ocrotitorului Eparhiei noastre: zona Scorniceşti.