Episcopia Slatinei și Romanaților

Naşterea Maicii Domnului sărbătorită la Mânăstirea Clocociov din Municipiul Slatina

Naşterea Maicii Domnului sărbătorită la Mânăstirea Clocociov din Municipiul Slatina

  • 09/09/2009

Naşterea Maicii Domnului sărbătorită la Mânăstirea Clocociov din Municipiul Slatina

Marţi – 8 septembrie, la sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Mânăstirea Clocociov din Municipiul Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Sebastian a vorbit despre naşterea Maicii Domnului ca rod al rugăciunii stăruitoare a părinţilor ei şi ca împlinire a tainei iconomiei lui Dumnezeu pentru izbăvirea lumii de stricăciunea iadului, pe care omenirea şi-a câştigat-o drept mijlocitoare neîncetată către Dumnezeu. Astfel, Preasfinţia Sa a îndemnat credincioşii să o cinstescă pe Maica Domnului şi să o cheme în ajutor de fiecare dată, pentru că poate dobândi de la Fiul ei împlinirea rugăciunilor fiecăruia.

După Sfânta Liturghie a avut loc slujba Parastasului pentru părintele Visarion Coman, care a fost duhovnicul mânăstirii timp de câteva decenii.

01 001 16 22