Episcopia Slatinei și Romanaților

Noi acţiuni sociale în slujba celor aflaţi în nevoi

  • 05/07/2010

Deşi ţara se află în plină criză financiară, Biserica îşi intensifică acţiunile sociale în slujba celor aflaţi în nevoi, făcând prin acestea apel la solidaritate. Astfel, în data de 28 iunie a.c., Sectorul Social – Filantropic din cadrul Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, în colaborare cu Parohia Câmpu-Mare, au desfăşurat mai multe acţiuni social-filantropice în următoarele locaţii:

– în incinta Spitalului Judeţean Olt – Secţia Maternitate, fiind donate articole de îmbrăcăminte pentru nou-născuţi,

– la Centrul de Primiri Urgenţe Copii Abuzaţi din Slatina, unde au fost donate articole de îmbrăcăminte pentru copii, şi

– la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Persoane Vârstnice din Slatina, unde au fost donate materiale igienico-sanitare.

Banii necesari cumpărării acestor obiecte au fost asiguraţi din colecte şi donaţii de la credincioşii Parohiei Câmpu-Mare. La aceaste acţiuni au participat, din partea Sectorului Eparhial, Pr. Cons. Ionel Daniel Rădoi, iar din partea Parohiei Câmpu-Mare, Pr. Paroh Ion Ciucă, împreună cu fiii săi preoţii Emanuel şi Silviu, precum şi membrii din Comitetul Filantropic.