Episcopia Slatinei și Romanaților

Oaspete de seamă la Parohia “Sfinții Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș

  • 27/11/2017

Duminică, 26 noiembrie a.c., Înaltpreasfințitul IOAN, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, aflat cu binecuvântate pricini în călătorie pe meleagurile oltene, a poposit la Parohia “Sfinții Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș, participând la săvârșirea Sfintei Liturghii și oferind răspunsurile liturgice de la strană.

La finalul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură, făcând referire la pericopa evanghelică care amintește de dregătorul bogat ce păzise cu strictețe poruncile legii vechi, în care a subliniat importanța participării fiecăruia dintre noi la Sfânta Liturghie, prin care primim mângâierea și ajutorul harului Duhului Sfânt, felicitând în acest sens pe toți creștinii prezenți care, venind la biserică, au lăsat toate pentru a-L întâlni și urma pe Hristos ‒ si griji, și pretexte ‒ deosebindu-se, astfel, de tânărul din evanghelie care, deși păzise din tinerețile sale toate poruncile lăsate în scris de Moise, totuși, s-a poticnit la final, când a auzit că trebuie să-și vândă toate averile pământești moștenite și să-I urmeze astfel, liber și dezinteresat, lui Hristos.

Slujitorii bisericii ‒ preoții Daniel CAMEN și Alin Gheorghe GHIȚURIN ‒ au mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru vizita neașteptată și, îndeosebi, pentru cântările alese și cuvântul ținut, care au produs o mare bucurie și alinare celor aproximativ 120 de enoriași prezenți, dăruindu-i la final, în semn de prețuire, o icoană cu Sfinții Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii sfântului locaș.

La rândul său, Înaltpreasfințitul Părinte a oferit preoților două dintre volume sale, intitulate „Înviatul din Nazaret” și „Pe cărarea Raiului” (reeditare), apărute la editura Sophia din București.