Episcopia Slatinei și Romanaților

Patru ani de la întronizarea Preasfinţitului Sebastian ca Episcop al Slatinei şi Romanaţilor

  • 26/03/2012

Duminică 25 martie, de praznicul Bunei Vestiri, ÎPS Irineu − Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, PS Nicodim − Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian − Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Gurie − Episcopul Devei şi Hunedoarei − şi PS Emilian Lovişteanul − Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului au oficiat Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov, cu prilejul împlinirii a patru ani de la activarea Eparhiei din Judeţul Olt.

În cuvântul de învăţătură, ÎPS Mitropolit Irineu a subliniat întreita importanţă a zilei de 25 martie, anul acesta: Buna Vestire, Duminica a patra din Post − numită a Sfântului Ioan Scărarul − şi împlinirea a patru ani de activitate pentru Episcopia Slatinei şi Romanaţilor: „Cu aceste prilejuri Dumnezeu ne cheamă să ne curăţim sufletele şi să le facem lăcaşuri ale Duhului Sfânt, pentru a ajunge luminaţi la dumnezeiasca Înviere. Bucuria este întregită şi de Postul cel Mare în care ne aflăm, perioadă ce ne ajută să ne intensificăm starea de rugăciune. Aceste două aripi, postul şi rugăciunea, sunt arătate de către Mântuitorul Hristos drept esenţiale pentru biruirea vrăşmaşilor celor nevăzuţi şi a apropierea noastră de tronul cel ceresc”.

Preasfinţitul Părinte Sebastian a mulţumit înalţilor ierarhi, preacucerncilor preoţi, D-lui Preşedinte al C.J. Olt − Paul Stănescu, maicilor şi tuturor credincioşilor care au participat la slujbă, pentru osteneala pe care şi-au luat-o, de a-i fi alături, la ceas aniversar.